Cóż to właściwie jest imię?
Imię to forma słowna cienia,
To coś, co w szczęściu czy też biedzie
Jak cień z człowiekiem przez życie idzie.

Ludwik Jerzy Kern

  • Gracjan
  • Nikodem
  • Karina
  • Helena

Znaczenie imion

Imię to nie tylko puste słowo, które należy wypowiedzieć przed nazwiskiem. Imię stanowi o odrębności, indywidualizmie każdego człowieka. Imię to coś więcej niż kilka głosek zlepionych razem, to identyfikator człowieka - nie ma na świecie człowieka, który nie posiada imienia.

Imię otrzymujemy tuż po urodzeniu, ale już przed nim zaczynają się debaty, jakie by imię wybrać dla dziecka. Nadanie dziecku takiego a nie innego imienia, może nieść za sobą wiele pobudek. Może być to imię wybrane w myśl tradycji rodzinnej lub dla uczczenia pamięci jakiegoś przodka. Często też nadaję się dziecku imię jakiegoś bohatera literackiego, filmowego, historycznego, z myślą, że w przyszłości będzie takie jak on. Zdarza się też, że dziecku wybierane jest imię mało znane, oryginalne, gdyż wierzy się, że dzięki temu dziecko posiądzie jakieś wybitne cechy indywidualne. Wybór imienia ma ogromne znaczenie – imię ma się nie tylko podobać, ale też coś znaczyć, nieść jakieś przesłanie na kolejne lata życia dziecka, pomóc mu w tej ciężkiej drodze, jaką jest życie.

Znaczenie imienia nie stało się tak ważną rzeczą w czasach współczesnych. Na znaczenie imienia zwracali uwagę już starożytni Egipcjanie. Wierzyli oni, że w imieniu zawarta jest istota człowieka, jakieś bóstwo. Podobny pogląd głosiły wszystkie dawne ludy – nadanie imienia było rzeczą świętą, a od tego, czy imię nadane człowiekowi było właściwe, czy przeciwnie, zawierało jakieś błędy - zależał jego los, powodzenie, a nawet życie. Wyznawano, że imię jest sprawą życia lub śmierci.

Od wieków dla wielu narodów tj. m.in.: Słowian, German, Celtów, Bałtów, czy też Persów i Greków, imię było niczym zaklęcie. Nadając imię dziecku, życzono mu wszystkich cnót i dóbr, jakie krążą po świecie. Takimi magicznymi zaklęciami były np. imiona : greckie – Nikodem ( zwyciężający dla ludu ) oraz Helena ( dodająca blasku ), perskie – Dariusz ( podtrzymujący dobro, słowiańskie - Radosław ( radujący się sławą ).

Chrześcijanie preferowali imiona, które mają znaczenie „boskie”, gdyż nadając takie imię wierzyli, że polecają dziecko opiece Boga. Popularne były imienia biblijne tj. Michał ( któż jak Bóg ), Maciej ( dar jahwe ), Mateusz (dar Boga ), Rafał (Bóg uleczył ).

Istnieją też imiona, których etymologia wiąże się z nazwą jakiegoś zwierzęcia. Imiona takie nadawano, gdyż wierzono, że dziecko posiądzie takie cechy jak dane zwierze. Do imion takich należą m.in.: Urszula, Arkadiusz, Artur - niedźwiedź, Leonid, Leon, Leonard - lew, Wolfgang – wilk. Później zaczęto nadawać także imiona, które miały jakieś znaczenie historyczne. Do tych imion zaliczyć można Cezary ( od Juliusza Cezara ), Bolesław, Władysław, Mieszko ( imienia królów Polski ).

Jak widać od wieków znaczenie imienia miało wielką wartość dla przyszłych rodziców. Czy rzeczywiście znaczenie imienia ma wpływ na życie człowieka? Tego chyba nigdy nie da się udowodnić. Można jednak zaobserwować, że kiedy rodzice nadają dziecku imię, to starają się później kształtować osobowość dziecka na podobiznę osoby, której imię dziecko nosi. Może nie tyle samo znaczenie imienia, ale samo imię na pewno ma jakiś wpływ na życie człowieka, może nie zawsze pozytywny. Często bywa tak, że osoby ze względu na imię są odbierane taki a nie inaczej, a ma to związek z wytworzonymi stereotypami np. imię Maciej – mówi się być Maćkiem, czyli być osobą dość puszystą, Zofia – mówi się Zosia Samosia, osoba o takim imieniu przez innych odbierana jest jako egoistka, albo imię Maria, dla jednych imię święte, dla innych punkt do wyśmiewania się – „święta jak Maryjka”, czyli taka pobożna, niepasująca do grupy.

Imię jest z pewnością bardzo ważne dla człowieka, kiedy dziecko dorasta bardzo chętnie dowiaduje się, co znaczy jego imię i pyta rodziców, dlaczego mu takie imię nadali. Nawet, jeśli znaczenie imion nie ma wpływu na życie człowieka, to warto wybrać jakieś ładne imię dla dziecka, z którego ono później będzie dumny, bo nawet, jeśli rodzice nie wierzą, że znaczenie imienia wpłynie na losy dziecka, to może ono samo później w przeciwieństwie do rodziców wierzyć w magię swojego imienia.

17.05.2010. 06:57