Cóż to właściwie jest imię?
Imię to forma słowna cienia,
To coś, co w szczęściu czy też biedzie
Jak cień z człowiekiem przez życie idzie.

Ludwik Jerzy Kern

  • Gracjan
  • Nikodem
  • Karina
  • Helena

Wybór imienia dla dziecka

Zaczynamy serię artykułów dotyczącą popularności imion dla dzieci. W tym dziale dowiesz się, jakie trendy panują obecnie wśród imion nadawanych dzieciom. Co miesiąc znajdziesz tu nowe zestawienie popularności imion oraz wyjaśnienie dlaczego tak się działo, co kierować mogło wyborami rodziców, itp.

Wybór imienia dla dziecka nie jest prostą sprawą dla rodziców. Dziecko jest dla nich najważniejsze, chcą dla niego wszystkiego, co najlepsze tak, więc imię nie może być byle jakie, a musi być wyjątkowe. Rodzice wybierają imię dla dziecka według różnych kategorii. Zaliczyć można do nich: znaczenie imienia, popularność imienia ( modę ), tradycję ( nadawanie imion po dziadkach ), inspiracje filmowe bądź literackie. Niezależnie od wyboru drogi dziecku trzeba nadać imię, które później i jemu samemu będzie się podobać.

Wybierając dla dziecka bardzo popularne imię sprawiamy, że nie zostanie ono z pewnością wyśmiane przez kolegów. Jednak z drugiej strony będzie ono np. kolejną Julią czy Maćkiem w klasie. Nie będzie w żaden sposób wyróżnialne. Na początku z pewnością nie będzie mu to przeszkadzać, jednak później docenia się oryginalność imienia, gdyż dzięki temu można zostać łatwiej zapamiętanym. I faktycznie tak się dzieje. Bardziej utkwi w pamięci Tamara, aniżeli kolejna Anna.

Motyw nadawanie imion postaci filmowych czy literackich ściśle wiąże się z popularnością. Jeśli jakiś film, serial jest popularny to strasznie dużo osób nadaje dzieciom imiona bohaterów i tak powstaje moda na dane imię. I znów ma się np. kilka Uli w danej klasie. Niedawno właśnie imię Ula było na topie, a to za sprawą serialu BrzydUla.

Bardzo ciekawym motywem i wywołującym sentyment jest tradycja nadawania imienia po dziadkach. Niestety ten zwyczaj już coraz rzadziej jest kultywowany. Na wsiach owszem, wciąż jest to dość popularny motyw, jednak w miastach bardziej podąża się za modą, aniżeli za tradycją. Tradycja nadawania imienia po dziadkach sprawiała, że w rodzinie powstawała pokoleniowy ciąg Janów, czy Marii. Często kilka dzieci w rodzinie nosiło to samo imię, w tym sensie, że kuzynów. Obecnie imiona tj. Jan czy Maria wciąż zajmują wysokie pozycje. To dobry znak, który sugeruje, że tradycja jeszcze nie umarła.

Ostatnim kryterium, jakim również posługują się rodzice przy wyborze dziecka jest znaczenie imion. Jest to motyw zanikający, którym posługują się głównie osoby przesądne, które jak Starożytni wierzą, iż imię ma wpływ na życie człowieka.

We wszystkich tych kryteriach zawsze zachowywana jest jedna zasada - imię musi się podobać. Najważniejsze dla rodziców jest to czy można do dziecka zwrócić się pieszczotliwym zdrobnieniem imienia i czy to imię w ogóle ładnie im się wypowiada, bo jeżeli ono im się nie podoba to w 90% przypadków, choćby było najbardziej popularne to go nie wybiorą.

10.08.2010. 09:49

Komentarze

magda 27.02.2012. 12:28

a mój synek to Alan a córeczka Tola

kobieta 14.03.2012. 09:47

Ja mam dwie córeczki i syna
Starsza ma imię po babci i myślę że będzie jedyna w szkole Lucynka
druga Julia po prabaci
Syn ma na imię Maciej

ona 17.03.2012. 22:48

Mi sie podobaja imiona tj:

Fabian
Alan
Emil
Eliasz
Sebastian


Jessica
Vanessa
Nicole

Niestety mojemu chlopakowi z wyzej wymienionych tylko Emil i Sebastian. I jest mala sprzeczka bo jak bedzie dziewczynka to z imieniem sie nie zgodzimy :|

A wy co o tym sadzicie ? :)

Agata 18.03.2012. 07:17

ja mam bliźnięta i prawdę mówiąć chciałam je nazwać tak do pary... Jaś i Małgosia, Jacek i Agatka... ale jakoś te imiona już były w naszej rodzinie. a więc zdecydowalam się na Antoninę i Marcela :)
Antonina brzmi dość poważnie wszyscy mi to imię odradzali ledwo co męża ubłagałam na nie :) ale przecież nikt nie będzie do córci mówił grubiańsko ANTONINO tylko zawsze Tosia, Tola, Antosia, z imieniem Marcel nie było problemu już jako 17 letnia dziewczyna wiedziałam jak w przyszłości będzie miał na imię synek to imię ma códne i słodkie zdrobnienia Marcyś, Marcuś, Marceliś, Marcelinek!
wiadomo większość ludzi idzie z modą mnie to nie rusza!
Patrzcie kobietki na zdrobnienia imion to bardzo ważne i żeby nie było klopotów z pisaniem jak np. Jesica OKROPNE!!!!!!
w planach mamy za parę lat kolojnego dzidziusia i już czasem zastanawiam się nad jego imieniem... podobają się wam imiona od nazw kwiatów? NP.
-Malwinka?
-Narcyz? (fakt głupie to troszkę)
-Jaśmina (zdrobnienie troszkę dziwne Jasia)
- Kamila (rumianek :)

- Róża

maria-magdalena 18.03.2012. 07:24

Do niedawna podobały mi się imiona biblijne tj.
- Agapa
- Jonasz
- Sara
- Aron
- Jozue
Tyle że nikomu a to nikomu oprucz mnie się nie podobały a więc przemyślałam i odpuściłam...

Najgorszy przypadek o jakim słyszałam to jak się po póŁ ROKU zmienia imię dla dziecka w urzędzie nadali Alicja ( przepiękne imię) a potem półrocznemu dziecku zmienili na Urszula ( nijakie-oklepane)

Agata 18.03.2012. 07:32

dodam jeszcze że warto wybierać imię które pasuje do nazwiska jeśli nazwisko jest długie + długie imię dziecko będzie mieć problemy, a co dopiero w pismach urzędowych gdzie rubryki krótkie hehehe
Mi się przeogromnie podoba imię GABRYSIA i MICHASIA mam już Tosię i Marcelka więc i te imiona też by pasowały do całej reszty :) i jeszcze Maksymilian też piękne i jaki patron tego imienia doniosły!

pola 27.03.2012. 10:24

najgorsze i najbardziej krzywdzace jest imie amelia (med. wada płodu), reszta to kwestia gustu:)

karolina 30.03.2012. 13:14

a ja polecasm wszystkim imiona dla dziewczynek Tola , Antonina , Maja , Zoja , Pola , Gaja , Felicja , Lilianna , Marianna , Mia a dla chłopców Fabian , Alan , Antoni , Franciszek , Karol , Bartek

MAŁGORZATA 30.03.2012. 19:59

A JA LUBIE MAJA AMELIA KAMILA KAROLINA ALE MOJEJ CÓRCE DAM CHYBA MAJA ALBO EMILIA

SZCZEŚLIWY OJCIEC POLI 03.04.2012. 19:48

od lat mam dwa ulubione imiona Pola (moja córka) i Kazimierz (bo miala być synem)

ola 23.04.2012. 01:54

Moje dzieci to ANTOS, JOZIO, WINCENT i KLARA ktora urodzi sie za cztery miesiace.

kotek4499 12.07.2012. 19:28

ludzie kinga ,kingusia ,kinia,kiniula

Mena 01.08.2012. 15:27

Polecam imię MARLENA. Oryginalne i nowoczesne zarazem. Znam kilka osób o tym imieniu i wiem że mają bardzo silne charaktery i często odnoszą sukcesy w życiu. Podoba się Wam?

Angelika 09.12.2012. 20:37

Eee według mnie najładniejsze imię dla dziewczynki to : Aleksandra .
Dla chłopca to : Krystian .
Mam córkę o imieniu Maja . A druga córka to Beata ;D Myślę że gdybym , miała jeszcze synka nazwała bym go Krystian lub Paweł , ewentualnie Kuba ; D

Pozdrawiam ; )
A i jeszcze najgorsze imię to Amelia i Aurelia (rodzą się kalekie ) [przesąd]

Sylwia Barbara 20.12.2012. 02:20

Witam, bardzo mnie zaskoczyla interpretacja mojego dtugiego imienia i powiem, ze w zadnym wypadku sie z nia nie zgadzam. Wszystko co w sobie mam jest przeciwienstwem tych opisow. Znam tez kilka osob w zwiazku z imieniem Barbara i rowniez nie sa to osoby, ktore sa szarymi myszami, z wiejskich klimatow itp. Sa to kobiety bardzo elegancie, inteligentne i piekne. Owszem lubia nature, ale maja w sobie wielka klase...Pozdrawiam

magda 23.04.2013. 16:16

Mój starszy synek ma na imie Olivier-ksywke ma Oli i mlodszy syn Marcel-Marsel w deutchland.

Róża 26.10.2013. 10:45

Mi się najbardziej podobają te imiona:Ilona i Tamara.

<< Pierwszy < Poprzednia [2 / 2] Następna > Ostatni >>

Dodaj komentarz

* = wymagane pole

:

:

:


7 + 4 =