Cóż to właściwie jest imię?
Imię to forma słowna cienia,
To coś, co w szczęściu czy też biedzie
Jak cień z człowiekiem przez życie idzie.

Ludwik Jerzy Kern

  • Gracjan
  • Nikodem
  • Karina
  • Helena

Znaczenie imienia Marta

Imię Marta

Imię Marta ma pochodzenie aramejskie i oznacza w tamtejszym kręgu tyle, co ‘pani, gospodyni’.

Marta to imię biblijne. W biblii była osobą bardzo pracowitą i praktyczną – chętnie usługiwała gościom, zajmowała się domem, itp, dlatego też np. protestantów z północnej Europy nazywa się „chrześcijanami Marty”, bo ich religijność wyraża się poprzez pracę i dyscyplinę.

Liczbą przypisaną do imienia Marta jest trójka. Liczba trzy to właśnie liczba ludzi pracy, ludzi zaradnych i przedsiębiorczych. Dopełnieniem tej przedsiębiorczości jest znak Koziorożca, który ma w sobie takie cechy jak: praktyczność, konsekwencja, umiejętność dochodzenia do celu. Planetą przypisaną imieniu Marta jest Mars, który wskazuje na zdeterminowanie w działaniach, wiarę we własne siły i powodzenie.

Osoby noszące imię Marta są osobami niezwykle praktycznymi i twardo stąpającymi po ziemi. Zawsze słuchają tylko i wyłącznie głosu rozsądku, a nie zawirowań serca. Od dziecka wiedzą, czego chcą i skrupulatnie do tego dążą – nawet po trupach. Są bardzo zdeterminowane w działaniach, cierpliwe, zdyscyplinowane i konsekwentne. Jeśli raz coś zaplanują, postanowią to tak jest już do końca – nie są typem człowieka chorągiewki, który w zależności od powiewu wiatru mówi i robi to, co większość. Są dobrymi organizatorkami czasu. Są też silne psychicznie i wytrzymałe fizyczne. Potrafią dać sobie radę w bardzo trudnych warunkach i sprostać najwyższym wymaganiom. Marty są osobami bardzo pogodnymi, rzadko na ich twarzy widać smutek. Potrafią w każdej okoliczności trzymać tzw. fason. Nie dają się ponosić emocjom. Są odpowiedzialne i można im zaufać. Znaczenie imienia Marta wskazuje również na to, że osoby noszące to imię są również bardzo pomocne – potrafią zrozumieć cierpienie innych osób i im pomóc. W miłości Marty są wierne swoim partnerom, jednak trzymają ich bardzo krótko i nie pozwalają na samotne eskapady z kolegami.

Marty jak już było wspomniane są osobami bardzo praktycznymi stąd też właśnie takie zawody wybierają. Nawet jeśli mają zdolności artystyczne stawiają na konkrety. Tak, więc bardzo często wybierają zawody tj, lekasz, ginekolog, psychiatra, psycholog, pielęgniarka. Często też wybierają zawody typowo męskie tj.: mechanik, informatyk bądź wojskowy.

Zdrobnienia: Martusia, Martunia, Martuś

Imieniny: 22 Lutego, 21 Czerwca, 29 Lipca

07.05.2010. 08:14